čtvrtek 7. srpna 2014

Esej o gentlemanech (eng)

Zdravím a vítám, přisedněte si blíže!
Trochu jsem se přecenil, když jsem řekl, že zde esej umístím o víkendu, ale alespoň jsme to stihl před víkendem dalším. Lepší pozdě, nežli později. ;)
Inspirací, nebo spíše přímo důvodem, proč jsem se tohle rozhodl napsat, byl článek na totéž téma napsaný mou milou. Chtěl jsem se k tomu vyjádřit také, ale z pohledu muže...
Cítím, že dalších českých slov už není třeba. Hurá pro slovníčky, rozhýbat mozek, jde se mluvit anglicky!

          An essay on gentlemen
          Recently, it has come to my attention that most young men (at least among the people I know) lack the ability to be nice, kind and gentle to women and thus cast a shadow on the rest of us, no matter how hard we try to stand up to our full potential - being a gentleman, that is. Now I don't desire to just sit and complain, no. I want to analyze the situation, seek (and find!) it's cause and suggest a reasonable solution to the whole matter. Shall we ?
          "Boys are idiots!" and many other similar quotes are daily released into the world. How is it possible that we have arrived to a point, where approximately half of the society is considered to be such filth - is it encoded in our genes ? Have we been cursed ? Is this due to evolution or some other scientifical mumbo-jumbo ? Nonsense! The society reflects itself. Henceforth, if there is no need for gentlemen, there will be none - just like there won't be a Batman in Gotham City, once the city is crime-free. Do you see what I mean ? Let's look at it from a different perspective...
          I consider myself a gentleman. I do small things (that don't make me leave my comfort zone) like picking up pens from the ground and complimenting women on sight, medium-sized things (slight nuissances) like opening doors and lending clothes in the cold and those big hitters (i.e. things I would prefer not doing for the sake of my own well-being) like carrying heavy objects or leaving my chair so that a ladyperson could sit instead of me. All that good stuff, yes. 
          And why do I do that ? Because it feels very rewarding and correct to hear that cheerful "Thanks!" everytime. But... what if I didn't hear it ? What if they weren't thankful ? Or simply didn't want to be treated nicely and rather just stood and carried their bags on their own ?
          ...well, then I would, after some time, stop. Just like every other workman, if I don't get paid (and the currency is gratitude), I quit. And that's it. That's what happened (and happens still), right there! You have brought it upon yourselves, ladies - you became the Gotham that does no longer need a Dark Knight to save it.
          It feels strange, to look at it like this, doesn't it ? The boys are no longer the bad guys and girls aren't the poor, who have to suffer it. Currently, the girls are independent and strong, but still dream about being taken with care, aided and treated like princesses. And the boys ? They just do what they like, without any burden to bear, without any quest to complete - nothing to conquer...
          Yet still, it feels like the process can easily be undone and turned back to the old rails. How, you ask ? Well, it requieres two things: Men need to become willing to serve again and women need to set the market - to offer employment (a simple task, with which they need assistance) and in return pay the debt (be thankful, act nice). 
          And I believe that is all we need to stop the homo gentlemanis metamorphing into homo vulgaris (the undoubtedly inferior species)!


PS: Za deset dní jedu s mou milou na chatu - do té doby se asi nic nenapíše. Ale pak očekávejte jezera, moře a oceány příhod. :)

Navyčtenou, 
Benda z Monia

3 komentáře:

 1. Wow, s tímhle se snad ani nedá nesouhlasit. No každopádně chtěla bych přidat takovou... příhodu, která se mi nedávno stala. Jela jsem nedávno poloprázdným autobusem z Prahy domů, a jelikož kolem bylo spousta volných míst, položila jsem si na sedadlo vedle tašku. Asi o půl hodiny později nastoupily do autobusu dvě starší paní, mohlo jim být tak kolem šedesáti. Jedna z nich tak jako přišla k mému sedadlu, ale jelikož se nezeptala, jestli je druhé místo volné, a půlka autobusu byla prázdná, nenapadlo mě ji pustit sednout (i když to normálně dělávám). A madam se pak otočila ke své kamarádce a spustila litanii o tom, jak je ta dnešní mládež nevychovaná, že ani nepustí starší osobu sednout. Přitom chraň bůh, kdyby byl ten autobus plný, pustila bych ty dámy sednout obě a ten zbytek cesty klidně stála, ale když asi o dvě řady za mnou bylo asi šest volných míst tak PARDON, ale to se dámy buď mohly zeptat, nebo si popojít k těm volným sedačkám. Ach jo.

  "The boys are no longer the bad guys and girls aren't the poor, who have to suffer it. Currently, the girls are independent and strong, but still dream about being taken with care, aided and treated like princesses." Tak tak. Holky už dávno nenosí korzety a krinolíny (filmy a některé svatební šaty jsou jiný případ, ale tak co už) a pokud nemají zdravotní potíže, tak neomdlívají na každém kroku. Když někdo nabídne, že nám pomůže vynést něco do schodů atp., odmítáme s tím, že to zvládneme samy, ale mezi sebou si stejně potom stěžujeme, že gentlemani vymřeli a že nám nikdo nepodrží dveře. Přitom by stačilo, kdybychom těm, co nám ty dveře podrží, poděkovaly, protože jak říkáš, proč by měli kluci holkám nějak pomáhat, držet dveře, půjčit bundu, když je jim zima, a tak podobně, když se nedočkají ani prostého "děkuju"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Staří lidé a veřejná doprava jsou zcela jiná kapitola problematiky společenského chování... Neřešitelná, nutno dodat! :D
   Gentlemanství je jako posilování - jakmile jednou člověk přestane, těžko se do toho zase dostává (ačkoliv je to možné).

   Vymazat
 2. Měla jsem a pořád trochu mám problém přijímat cizí pomoc, zvláště mužskou, ale zvykla jsem si. Je to příjemný pocit, když ti někdo pomůže(tedy si tě vůbec všimne) a vlastně i to, že dovolíš někomu udělat dobrý skutek v podstatě. Vím, jak hřející to je, když ti někdo dovolí třeba nést tašky(starší paní například), aniž by tě odsoudila za zloděje, který chce s celým nákupem zdrhnout. :)
  Moc pěkná esej.

  OdpovědětVymazat